Hurikán Dorian mieri do Európy. Dorazí už o pár dní. Aké nebezpečenstvo hrozí Slovensku?

Neznamená to teda, že by u nás lietali strechy a autá. “Sem už sa hurikán dostane ako oblasť nízkeho tlaku vzduchu. K nám teda vždy prinesie intenzívne zrážky a zosilnenie vetra, “ vysvetľuje ďalej meteorologička.

Nie je to ale prvýkrát, čo sa nad Európu ex-hurikán dostal. “Vlani v septembri sa nad Veľkou Britániou tiež objavil ex-hurikán, ktorý sem ale nezasiahol. Pred dvoma rokmi to bol ex-hurikán Mária, tá prišla dokonca aj do strednej Európy nad Nemecko. Priniesla sem intenzívny dážď, takže celý deň výdatne pršalo, “ uviedla Honsová.

Keďže je teraz Dorian ešte veľmi ďaleko, nedá sa s istotou určiť, kedy dorazí do Európy. “Bude tu za jeden až dva týždne a tlaková níž, ktorú prinesie, potrvá jeden, ale i napríklad štyri dni,” uzavrela Honsová.

Dorian napáchal na Bahamách obrovské škody. Bahamský premiér Hubert Minnis uviedol, že 60 percent budov v krajine je zničených a jedna z chudobných štvrtí bola zdecimovaná úplne.

Dorian zoslabol až v utorok okolo 11. hodiny, kedy sa dostal na druhý stupeň intenzity. Teraz sa dostáva na sever k Floride, tú by však zasiahnuť nemal. Preto sa obyvatelia vracajú do svojich domovov.

Po dvojdňovom vyčíňaní na Bahamách, si hurikán vyžiadal sedem obetí. Počet mŕtvych však bude nepochybne ešte stúpať. Informuje o tom britský denník Daily Mail.

FOTOGALÉRIA: