Trapas na inaugurácii Čaputovej. Čo prezidentka prezradila telom?

Napriek tomu, že sa sobotný veľký deň novej prezidentky Slovenska Zuzany Čaputovej starostlivo pripravoval niekoľko týždňov, nevyhol sa mu jeden výrazný trapas aj niekoľko čiastkových nepríjemností vrátane nedodržania oficiálneho protokolu.

Akciu sledovala aj odborníčka na neverbálnu komunikáciu Monika Stehlíková, ktorá pre web plus 7 dní rozobrala reč tela novej slovenskej hlavy štátu.

1. Slováci boli sedem minút bez prezidenta
Predseda slovenského parlamentu Andrej Danko inauguráciu hlavy štátu využil na to, aby na nej predniesol svoje niekoľkominútové vystúpenie. “Prejav vôbec nebol na mieste. Časový plán sa musí dodržiavať na minútu presne. Ak chcel mať prejav, mohol tú schôdzu zvolať o 20 minút skôr, “ skritizoval predsedu parlamentu odborník na etiketu Ladislav Špaček pre denník Čas.

Čaputová mala podľa ústavy zložiť sľub presne o dvanástej hodine. Kvôli Dankovi ho ale predniesla o sedem minút neskôr a Slovensko tak na niekoľko minút oficiálne nemalo hlavu štátu. O Dankovej dlhé reči vopred nevedela ani poradkyňa Čaputovej Katarína Diková Strýčková. “Nečakala som, že tam bude takýto prejav,” povedala televízii Markíza.

2. “Hanba!” Kričali odporcovia
Čaputovú prišla privítať aj neveľká skupina nespokojencov. Niektorí boli oblečení v žltých vestách a pokrikovali na prezidentku “hanba”. Aktivisti o sebe dali vedieť už pred niekoľkými týždňami, kedy v Pezinku zablokovali ulicu, v ktorej Čaputová býva. “Jediné, čo môžem urobiť, je to, že som tu pre nich,” povedala v reakcii na protest prezidentka.

Forma protestu je možno aj neúčasť predsedu Smeru a expremiéra Roberta Fica. Ten prezidentke zablahoželal a oznámil, že v čase inaugurácie bude na svadbe mimo Bratislavy.

Článok pokračuje na ďalšej strane.