Na pokraji smrti vážila 24 kíl. Jana (21) porazila anorexiu a povedala svoje želanie. FOTO

Jana (21) z Prahy je veľmi usmievavé dievča. Tvrdí o sebe, že má veľmi pozitívny charakter. Možno práve preto dlho nikto nepoznal, čo sa v nej odohráva. Jana zvíťazila nad jednou z najzávažnejších porúch príjmu potravy – mentálnou anorexiou. Zverila sa, že o tom, čo prežila, chce teraz verejne hovoriť, aby tým pomohla ľuďom, ktorí na tom sú rovnako ako kedysi ona. Keď bolo najhoršie, vážila mladá žena iba 24 kilogramov. Čo prežíva človek, ktorý sa bojí jesť a ocitne sa na pokraji smrti?

Jana je momentálne skoro šťastná a váži 60 kíl. Minulý mesiac zmaturovala na osemročnom gymnáziu. Vedenie školy jej vyšlo v ústrety, najmä keď musela štúdium na dlhšiu dobu prerušiť. Teraz sa dostala na 1. lekársku fakultu na odbor ergoterapie.

“Som veľmi rada, ale chcela by som študovať adiktológiu,” zveruje sa Jana. Chcela by totiž pomáhať tým, ktorí na tom sú alebo boli rovnako ako ona, keď ochorela mentálnou anorexiou. Zatiaľ sa rozhodla o svojej nie tak vzdialenej minulosti verejne hovoriť. “Myslím, že to veľa ľuďom môže pomôcť a môžu si uvedomiť, kam až to môže zájsť. Keď sa povie anorexia, tak si ľudia predstavia chudú babu. Ale neuvedomujú si následky tej choroby, “ vysvetľuje mladá dievčina.

“Najskôr som si povedala, že trochu schudnem”
Na otázku, čo bolo spúšťačom anorexie, Jana hovorí, že nikdy nevie, ako odpovedať. “Nedá sa povedať, že by ten spúšťač bol jeden, alebo že by som niekoho obvinila, že mi niekto niečo povedal, bolo to viac vecí, ktoré sa stali,” naznačuje Jana s tým, že doma to nemala ľahké. Problematický bol vzťah medzi jej matkou a otcom a aj vzťah otca a dcéry. Podľa Jany ju otec neustále porovnával s ostatnými, vrátane jej najlepšej kamarátky.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Zdrojblesk