Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/f/3fdcc1c7-624e-48bc-aa23-eec84800ad93/skandalwoman.sk/web/wp-config.php on line 69

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/f/3fdcc1c7-624e-48bc-aa23-eec84800ad93/skandalwoman.sk/web/wp-config.php on line 70
Keď vám lekár navrhne vyšetrenie na mamografe, odpovedzte mu TOTO - Page 2 of 2 - Škandál ! Woman

Keď vám lekár navrhne vyšetrenie na mamografe, odpovedzte mu TOTO

VIDEO: 

Napriek tomu, keď dnes žena navštívi svojho gynekológa alebo rodinného lekára, bude sa jej toto vyšetrenie obrazne povedané „tlačiť dole krkom“. Bude vystavená silnému nátlaku, aby šla na mamograf, ktorý jej môže privodiť rakovinu prsníka.

Mamografy životy nezachraňujú. Ak naň pôjdete, máte o 4% vyššie riziko úmrtia. Po každom mamografe. Bodka.

Ty Bollinger (reportér): Takže skríningová technika, ktorú používame, v podstate primárna metóda na detekciu rakoviny prsníka, rakovinu v skutočnosti sama spôsobuje?

Br. Ben Johnson: Bez pochýb. Mamograf je hrozný test. Pripučenie ženského prsníka a jeho následné ožiarenie rakovinu vyvolávajúcou radiáciou – je to tak necitlivé. A nepresné. Pre ženy pod 50 rokov to má presnosť niečo okolo 52%. No a 52 je dosť blízko k 50.

Ty Bollinger: Aha…

Dr. Ben Johnson: Čiže je to tak pol na pol. To znamená, že polovici žien, ktoré majú rakovinu prsníka, ju mamograf neodhalí. Ide o hrozne zlý test. A pritom existujú oveľa lepšie a presnejšie testy.

Napriek tomu sa ženám neustále tlačia mamografy. A navyše, tento hrozný test ešte aj spôsobuje rakovinu.

Ty Bollinger: A k tomu rakovinu ani neodhalí. Teda odhalí, ale len v 50% prípadoch. Hovorili ste ale, že existujú lepšie možnosti skríningu. O aké metódy sa jedná?

Dr. Ben Hohnson: No, v podstate existujú dve lepšie možnosti. Keď máte v prsníku hrčku, teda ak si myslíte, že tam niečo máte, tak ultrazvuk je výborný. Ide o test anatómie, podobne ako aj mamograf je test anatómie. Aj magnetická rezonancia je test anatómie. Preto, ak si nájdete hrčku, potom potrebujete test anatómie.

Ultrazvuk dokáže hrčku zaznamenať a dokáže tiež vidieť jej konzistenciu. Vie zamerať, kde sa v nej nachádza vápniková usadenina. A tiež vidí prietok krvi, pretože nádory sa vyznačujú vyšším prísunom krvi.

Presnosť ultrazvuku je približne 80%, čiže oveľa viac ako u mamografu. A citlivosť je tiež vyššia.

Ak však ide o prevenciu, tak pre ňu v podstate existuje len jeden prístroj a tým je termograf. Ide o infračervenú kameru. Teda nič sa nedotýka ženského tela. Nič prsník nepučí a ani tu nie je žiadna rakovinu vyvolávajúca radiácia.

Tak, ako tu my teraz sedíme, vyžarujeme do okolia tepelnú energiu v pásme infračerveného spektra elektromagnetického žiarenia. Ľudovo povedané „sálame teplo“. Elektromagnetické spektrum je od rádiových vĺn, cez mikrovlny, infračervené vlny, viditeľné a ultrafialové svetlo až po röntgenové lúče.

Infračervené spektrum naše oči nevidia, no kamera ho dokáže zachytiť (vyskúšajte diaľkovým ovládačom svietiť do kamery vášho mobilu a uvidíte svetlo, ktoré voľným okom nevidíte).

Armáda však vyvinula oveľa citlivejšie infračervené kamery, aby dokázali vidieť v noci pohybujúce sa telá nepriateľských vojakov, ktorí produkujú (sálajú) do okolia teplo.

Ty Bollinger: Myslíte tým kamery na nočné videnie?

Dr. Ben Johnos: Áno, presne tak. Kamery na nočné videnie sú infračervené kamery. A presne rovnaký princíp využívame aj v medicíne na detekciu horúcich bodov v prsníkoch.

Pozrite sa, dlho predtým, než v prsníku vznikol nádor, boli v ňom rakovinové bunky. Možno 8 až 10 rokov skôr, ako sa vyformoval z buniek nádor, začali v prsníku rásť rakovinové bunky.

Najprv ich bolo 2, potom 4, 16, 128, atď. Trvá približne 8 rokov, než nádor narastie do veľkosti 1 cm, keď to vie zaznamenať mamograf alebo ultrazvuk. Bohužiaľ, to je už príliš neskoro, pretože 1 cm nádor obsahuje približne 1 miliardu rakovinových buniek.

Keď sa dostanete na číslo jednej miliardy, rakovina sa už medzitým stihla rozšíriť do lymfatického systému a krvou rozosieva rakovinu aj do ostatných častí tela.

No a to aj jedným z dôvodov, prečo mamografy nezachraňujú ľudské životy. Vôbec totiž nejde o skoré odhalenie rakoviny. Ide o ďalšie z klamstiev, ktoré oni už dlho šíria: „Skoré odhalenie zachraňuje životy. Choďte na vyšetrenie mamografom“.

Ty Bollinger: To máte pravdu.

Dr. Ben Johnos: Ono tá veta je pravdivá, skorá detekcia naozaj zachraňuje životy. Akurát, že mamograf nie je skorá detekcia. Takže v krátkosti povedané, mamografy spôsobujú oveľa viac rakoviny prsníka, než ju detekujú.

Oproti mamografu, dnešné vysoko citlivé infračervené kamery dokážu zachytiť rakovinu v oveľa skoršom štádiu.

Rakovinové bunky majú totiž zrýchlený metabolizmus a teda produkujú aj vyžarujú viac tepla než zdravé bunky. Infračervená kamera dokáže toto teplo zachytiť už vo veľmi skorých štádiách, niekoľko rokov skôr než mamograf.

A tiež, ako som už spomenul skôr, infračervená kamera, čiže termograf, nič nevyžaruje, len zachytáva. Preto je to úplne bezpečné vyšetrenie.

Ženy by z uvedených dôvodov mali uprednostniť vyšetrenie na termografe pred mamografom. Môže im totiž zachrániť život. A to doslova. Bodka.

 

Zdrojac24.cz