Ako zlý vtip: Mamička poslala cenník za “obedy zadarmo”. Bude platiť VIAC ako doteraz!

Rodičia školákov ostali po otvorení nového školského roka poriadne zaskočení. Namiesto sľubovaných obedov “zadarmo” si totiž musia priplatiť ešte viac ako doposiaľ.

Zavedenie „obedov zadarmo“ nebude celoplošne znamenať, že rodičia už za obedy svojich detí platiť nebudú. Zmeny, ktoré vláda schválila sa od septembra tohto roku týkajú všetkých žiakov základných škôl.

Školský rok sa začal a rodičia viacerých okresov ostali nemilo prekvapení. Po avízovaných obedov “zadarmo”, ktoré pochádzajú z dieľne zákonov Smeru, totiž zadarmo vôbec nebudú! Rodičia s prekvapením zistili, že za jedlo pre svoje ratolesti zaplatia dokonca viac ako doposiaľ, keďže štátny príspevok v sume 1,2 eura je len na jedlo.

Problém nastáva v tom, že rodičia do teraz cez systém svoje deti odhlasovali, pretože im to ušetrilo peniaze za obed. Keďže teraz budú obedy zadarmo, resp. príspevok dostanú, je len na uvedomelosti rodičov, či dieťa odhlásia. Ak sa totiž dieťa na obed nedostaví, škola za neho príspevok nedostane. Rodič však bude musieť celý obed zaplatiť sám.

To, aké budú režijné náklady na obedy si určujú obce a mestá sami. Hodnota by sa však mala pohybovať medzi 20 až 30 eurami.

Článok pokračuje na ďalšej strane.