Ako správne skladovať koláče? Linecké, kokosky, perníky…

Do Vianoc síce ešte nejaký ten čas zostáva, ale možno niektoré druhy pečiva už máte napečené alebo sa na to cez víkend chystáte. Máte tiež vyriešené, kam to všetko ukladať, aby do sviatkov bolo krásne mäkké a chutné? Poradíme vám!

Ideálne je tmavé, chladné miesto

Žiadnej skúsenej gazdinke to asi nemusíme zdôrazňovať, ale napriek tomu, ako sa hovorí – opakovanie je matka múdrosti. Nikdy nezabudnite na to, že všetky sladkosti, ktoré už sú naplnené krémom, ozdobené polevou alebo nepečené, by sa mali uchovávať na tmavom a chladnom mieste. Väčšina vianočných dobrôt by mala byť uchovávaná pri teplotách maximálne do 5 stupňov Celzia. Pozor ale, ak máte niečo uložené na balkóne, teplota by totiž zároveň nikdy nemala klesnúť pod bod mrazu.

Krásne mäkké perníčky

Ak chcete, aby uložené perníčky boli na sviatky nádherne mäkké a voňavé, uložte ich do keramickej nádoby. Tú vyložte zo všetkých strán alobalom, perníčky do nej naskladajte a každú vrstvu postriekajte rumom. Všetko potom nakoniec prikryte opäť alobalom a nádobu dobre uzavrite.

Neplnené koláče

Linecké bez náplne, labky, vanilkové rožky a ďalšie neplnené druhy skladujte v plastových alebo plechových nádobach vystlaných obrúskom. Môžete použiť aj papierovú krabicu. Naskladné pečivo pred zatvorením opäť prikryte obrúskom. Ani toto ale nenechávajte v izbovej teplote, uložte ich napríklad do špajze alebo inej nevykurovanej miestnosti. Aj cesto totiž obsahuje tuky, ktorým teplo nesvedčí.

“Lepené” koláče

Plnené linecké a iné zlepované a polievané pečivo a cukrovinky skladujte v papierových škatuliach vyložených obrúskami alebo alobalom v komore, na balkóne alebo terase. Použiť môžete tiež uzatvárateľné plastové krabičky vyložené obrúskami alebo alobalom. Tie je potrebné umiestniť do chladničky. Nikdy ale spolu nemiešajte rôzne druhy pečiva s výraznou vôňou, ich aróma by sa zmiešala. Preto použite radšej viac menších nádob.

Snehové pečivo

Snehové pečivo a kokosky sa najlepšie skladujú v papierových vreckách v miestnosti s nízkou vzdušnou vlhkosťou. Nikdy ich nedávajte do chladničky ani do nádob z plastu alebo plechu. Navlhli by. Vyskúšajte naše recepty na jednoduché kokosky alebo na kokosky so strúhankou a užite si prípravu veľmi rýchlehej pochutiny!

Ak ste ešte nestihli napiecť, pozrite si naše recepty na nepečené koláče hotové za 30 minút!
ZDROJ: FOTO:pixabay.com